Novinky
08.08.2021
Tipy na přepočítávání receptů i využití surovin s končící expirací
Na našem blogu najdete dvě videa, kde Vám poradím, jak jednoduše přepočítávat recepty, když potřebujete jiné množství hotového produktu. Ve druhém vid... číst celé
23.06.2021
Tipy na zvládnutí horkých letních dní
Zajímá vás, jak nejlépe za pomoci DIY kosmetiky zvádnout horké letní dny? Shrnula jsem pro vás osvědčené tipy do videa. číst celé
09.02.2021
Tématická videa
Videa jsou skvělá k seznámení se s mnoha surovinami. V horním menu přibyla záložka Blog, kde budeme zveřejňovat videa k různým tématům nebo k suroviná... číst celé
Zobrazit všechny novinky

CO 2 extrakty se získají nadkritickou CO 2 extrakci rostlin. CO 2, nebo oxid uhličitý, je za normálních podmínek tlaku a teploty nehořlavý plyn bez zápachu, který se přirozeně vyskytuje v atmosféře. Když je stlačen za vysokého tlaku při teplotě přibližně 30 ° C , přechází do „superkritického“ stavu, to znamená, že se chová jako tekutina se zvýšenou solubilizační silou . Stává se tedy velmi dobrým rozpouštědlem a umožňuje z rostlin extrahovat všechny druhy účinných látek , zejména aromatické sloučeniny, ale také jiné těžší sloučeniny. CO 2v superkritickém stavu se vstřikuje do extraktoru, který obsahuje rostlinu. Toto rozpouštědlo poté zachytí aktivní sloučeniny rostliny. Spíše se extrahují lipofilní aktivní složky (aromatické sloučeniny, fytosteroly, alkaloidy, karotenoidy, tokoferoly, mastné kyseliny). Na výstupu z extraktoru, se tlak sníží tak, aby se vrátit CO 2 do plynného stavu, což umožňuje jeho snadné oddělení od účinných  extrahovaných látek, získaných v kapalném nebo pevném stavu. CO 2 se recykluje, aby se znovu použil k nové extrakci.

Velkým benefitem je trvanlivost CO2 extraktů, která u některých činí i 4 roky od data výroby.

Získané extrakty jsou koncentráty aktivních složek rostliny, jsou velmi silné, proto se používají ve velmi malém množství v kosmetice. Pro usnadnění použití a dávkování jsou některé extrakty ředěny v neutrálním olejovém prostředí (vanilka, rozmarýn, CBD).

Extrakce CO 2 je ekologický a technologicky vyspělý proces bez použití petrochemických rozpouštědel, který umožňuje získat velmi koncentrované a velmi čisté extrakty s vůní dané rostliny.

Superkritická extrakce CO 2 umožňuje získat různé druhy extraktů v závislosti na dotyčné rostlině a části rostliny . Vlastnosti a použití extraktů CO 2 budou záviset na typu extraktu. 

Můžeme rozlišit:

  • Extrakty aromatického typu : vanilka, německý heřmánek, kosatec, rozmarýn : v zásadě obsahují sloučeniny aromatického typu, které by však nutně nebyly snadno extrahovány během destilace nebo které by byly denaturovány. Superkritická CO 2 extrakce také umožňuje získat širší rozsah účinných látek, zejména „těžší“ sloučenin, které nejsou unášeny párou. Tato kategorie se proto překrývá s následujícími.
  • Extrakty „aktivního“ typu : heřmánek, mrkev, měsíček : obsahují aktivní složky z rostliny, které by nebyly extrahovány během destilace.
  • Olejové výtažky : šípek, brutnák, granátové jablko, ovesné lipidy. Z hlediska složení se jedná o rostlinné oleje, to znamená směsi triglyceridů mastných kyselin a účinných látek rozpustných v tucích (fytosteroly, tokoferoly atd.). Extrakce CO 2 umožňuje získat rostlinné oleje, které nelze získat jednoduchým lisováním za studena nebo s velmi nízkým výtěžkem. Tyto extrakty se navíc vyznačují vyšším obsahem účinných látek než samotné oleje lisované za studena. 

ThePay – Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba, Bitcoin

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz